Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
НАПОО е партньор на Министерство на образованието и науката в изпълнението на проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“
Проектът се изпълнява в рамките на Програма „Образование“ 2021 – 2027, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-3.001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“. Целта на проекта е адаптиране на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда и подкрепа за развитие на умения за професиите на настоящето и бъдещето чрез разработване на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение(СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС) за придобиване на квалификация по професии, Национални изпитни програми(НИП), учебни планове и програми, вкл. междусекторни, по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията за съвместна работа между училища и други доставчици на Професионално образование и обучение, бизнеса и др.
Сключеното споразумение за партньорство е с продължителност 16.05.2023 г.- 31.12.2027 г.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“
Националната програма „Иновации в действие“ (НП ИД) подкрепя:
- иновативни училища, въвели нови учебни предмети и/или интердисциплинарни модули (часове по един или няколко учебни предмета, в които се прилага интердисциплинарно учене) за повишаване на мотивацията за учене на учениците и техните резултати.
- мултиплициране на иновативен опит за насърчаване на нововъведенията в полза на развитието и постиженията на учениците в партньорство с висшите училища, бизнеса и неправителствените организации.
Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“
- формиране на общности и екипи с визия за сродни образователни иновации чрез представяне и структуриране на идеи, които да доведат до развиване на тематични иновативни мрежи, надградени иновативни модели и/или разработени крайни продукти и инструменти за тях.Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“
-
Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ е една от двете напълно нови национални програми, които МОН предлага да финансира през 2022г. Тя ще бъде реализирана през учебната 2022/2023г. и се предвижда да достигне до 70 000 ученици в на практика всички държавни и общински държавни училища. Предвиденият бюджет за програмата е сериозен – 90 млн. лв. Срокът за публично обсъждане, коментари и предложения към предложената национална програма е 26.04.2022г. Какво предвижда работният вариант на националната програма и какво пропуска на този етап?
Целта на национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ е да подпомогне формирането у учениците на умения за екипна работа чрез участието им в колективни спортове и изкуства, насочен е към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности. Това безспорно е изключително необходимо не само на фона на 24 месеца дистанционно обучение, което често откъсваше учениците от класните стаи и от възможността да взаимодействат със своите съученици. Насърчаването на работата в екип е изключително важно и от гледна точка на това, че все повече работодатели държат работната ръка да има умения за колективна работа.
Националната програма съдържа два модула – Изкуства и Спорт. По нея ще могат да кандидатстват всички държавни и общински училища, както и Националният дворец на децата. В програмата ще могат да участват и ученици от частните училища, но само като партньор на държавни или общински училища. Програмата разделя училищата на две големи групи – училища с под 400 ученици и училища с 400 и повече ученици. Първата група (училищата с под 400 ученици) ще могат да кандидатстват с 4 групи/ отбора – до 2 групи по Модул 1. Изкуства и до 2 отбора по Модул 2. Спорт. Училищата, в които се обучават 400 и повече ученици ще могат да кандидатстват с до 6 групи/отбора – до 3 групи по модул 1. и до 3 отбора по Модул 2. Всяко държавно или общинско училище може да кандидатства самостоятелно или в партньорство с частно училище.
Програмата насърчава единствено колективните спортове и изкуства. Така например по Модул 1. Изкуства ще бъдат подкрепяни групи в следните направления:
- Музикално изкуство: вокални групи (за изпълнението на забавни и естрадни песни; класическа музика; народни песни), инструментални групи/оркестри (за изпълнението на класическа музика; съвременна музика; народна музика
2. Танцово изкуство: класически танц; съвременни танци и улични стилове; танци на народите, включително български народни танци
3. Театрално изкуство: поставяне на сценични задачи