Как да мотивираме учениците при дистанционното обучение  

Съвети за учители

       С началото на кризата с COVID-19, учителите, чието естествено местообитание е класната стая, трябваше набързо да пренесат уроците си в онлайн пространството и основният въпрос пред, който са поставени всички е:

Как да накарам учениците да си свършат действително работата, когато не сме в класната стая?

Отговорът е мотивация. Ако можем да накараме нашите ученици да се вълнуват да влизат и да учат всеки ден, ще последват производителността и напредъкът.

Ето пет начина да ангажирате и мотивирате учениците си при  дистанционното обучение.

 

1. Мотивирайте с поставяне на цел

    Целите са критичен компонент на дистанционното обучение.Те  мотивират, като показват на учениците какво точно трябва да направят, за да е сполучливо онлайн обучението.

Започнете с поставянето на цели на класа, които да стимулират екипната работа. Например:

  •  Изпълнение на определено количество възложени дейности всяка седмица

   След това можете да преминете към лични цели, предназначени да стимулират  напредъка и овладяването на материала. Поставяйте им количествено измерими задачи базирани на точкови системи системи, така че учениците да могат да събират точки. Например целите на учениците могат да бъдат:

  • Получаване на седмичен сертификат (за 1000 точки)
  • Попълване на зададено количество уроци на седмица
  • Постигане на нов личен рекорд за спечелени точки на седмица.

Подобни конкретни и постижими цели дават основание на учениците да се включат в процеса на дистанционно обучение. Те вече не се чувстват изгубени от грешната страна на екрана, но всеки ден влизат с ясна цел и усещане за цел.

Как да мотивираме учениците2. Мотивирайте с награди и похвали

Всички знаем, че похвала и награда са по-добри мотиватори от наказанието. Ако възнаграждавате  ученици, които се ангажират отговорно с онлайн обучението, техните връстници ще последват.

Ето няколко стратегии за похвала и възнаграждение онлайн:

  • Създайте виртуална класация за награди или система „златна звезда“
  • Положителни съобщения за обратна връзка, които използват забавни видеоклипове, GIF файлове и изображения
  • Пуснете виртуалния си клас рано (графикът е по-гъвкав от всякога!)
  • Използвайте MS Paint, за да създадете прости значки за различни постижения на учениците
  • Изпращане на имейл до родители с поздравления на учениците (съвет: можете също да изпратите имейли на всички сертификати, който ученикът е спечелил).
  • Награда под формата на оценка. – Това е, може би, най-мощният мотиватор, затова е добре да се внимава и да не се получава без да е заслужена наистина, защото в противен случай може да има обратен ефект.

Избягвайте да възнаграждавате изключително постиженията на учениците, тъй като това мотивира само най-добрите изпълнители в класа. Вместо това, давайте редовни награди на учениците, които:

  • Комуникират зряло и с уважение онлайн
  • Полагат усилие да завършат допълнителни дейности
  • Показват  значителни признаци на подобрение

Как да мотивираме ученика

Наградите и похвалите не само мотивират обучаващите се на дистанция. Те им позволяват да се чувстват също свързани. Един-единствен положителен коментар дава възможност на учениците да усетят, че техният учител все още е ангажиран с обучението им, независимо колко далеч се намират.

 

3. Мотивирайте се със смислена обратна връзка

Всеки учител знае как да използва мотивиращата сила на навременната и обмислена обратна връзка в класната стая. Добрата новина е, че е още по-лесно да предоставяте качествена обратна връзка онлайн, защото имате предимството на  предимството на:

  • Повече време за съставяне на обмислена и подробна обратна връзка в писмен вид
  • Възможност за  лична комуникация с отделни ученици
  • Изображения и видеоклипове в подкрепа на вашите коментари и обяснения.

Използвайте тези предимства, за да проявите творчество с начина, по който предоставяте отзивите си. Можете да го персонализирате с гласов запис, адресиран до отделен студент, или да прикачите полезни онлайн ресурси за ученици, които изпитват затруднения.

Ако използвате текст, за да изпратите отзивите си, уверете се, че поддържате тона топъл и персонален. Обръщайте се към ученика по име и в първо лице, за да покажете, че се ангажирате с тяхната работа (напр. „Наистина съм впечатлен от това, което си направил тук“).

Как да мотивираме учениците4. Работете с родителите, за да мотивирате учениците у дома

Родителите имат възможност по уникален начин да мотивират децата си у дома, но трябва да ги уведомите как могат да помогнат. Комуникирайте директно с тях, така че да са наясно с:

  • Точно каква работа трябва да прави детето им у дома
  • Изисквания за работно пространство или ресурси за домашно обучение на детето им
  • Крайни дати за задачи, така че да могат да правят напомняния на децата си, когато е необходимо
  • Прости дейности, които могат да правят, за да подкрепят ежедневното учене вкъщи
  • Всякакви признаци, че детето им изостава или се нуждае от помощ по определен предмет.

Запомнете: родителите могат да играят жизненоважна роля за поддържане на мотивацията на учениците, но бъдете реалистични в очакванията си. Родителите няма да могат да контролират детето си през целия учебен ден или да координират дейности, които изискват сложни педагогически стратегии.

5. Останете свързани като клас и се мотивирайте взаимно

Без компанията на приятели и шума на класната стая, учениците от разстояние е лесно да се чувстват изолирани. Това от своя страна води до загуба на мотивация. Изградете усещане за общност във вашата онлайн среда за обучение, за да се преборите с тази изолация. Опитайте следните стратегии:

  • Координирайте онлайн груповите дейности
  • Отделете време за чат извън темата. Обсъдете как всички са заети и остават здрави у дома
  • Направете комуникацията си лична. Използвайте имена и поддържайте тона топъл и завладяващ
  • Провеждайте седмично виртуално шоу и кажете къде учениците могат да споделят своите аспекти от домашния си живот и дейност
  • Публикувайте кратко видео „Добре дошли в клас“ всеки ден, в което поздравявате учениците и обяснявате целите на обучението за деня
  • Опитайте чрез видео уроците да върнете оживлението на редовната среда в класната стая.

Свързването с връстниците им и с техния учител ще даде на вашите ученици допълнителна мотивация. Полученото чувство за общност също играе жизненоважна роля в подпомагането на учениците през такова безпрецедентно време. На фона на изолиращите предизвикателства от дългосрочното закриване на училищата вашите ученици ще знаят, че никога не са сами.

Автор: Росица Петрова

Източници:

https://www.3plearning.com/blog/5-tips-to-get-distance-learners-motivated-right-now/